Skip to main content

Faculty Directory

 

Southeast Bulloch High School Faculty and Staff
 
PRINCIPAL: Dr. Julie Mizell
ASSISTANT PRINCIPAL: Mark Oliver
ASSISTANT PRINCIPAL: Tracy Robinson
ASSISTANT PRINCIPAL - Josh Cole
School Improvement Specialist: Denise Bearden

ADMIN. SECRETARY Patty Morris
COUNSELOR:  Jared Simonin
COUNSELOR: Lucy Brinson
COUNSELOR:  Katherine Wellman
COUNSELOR:  Krista Edwards
GUIDANCE SECRETARY: Tammy Creasy
BOOKKEEPER: Janet Smiley
ATTENDANCE CLERK: Tarina Deloach
Data Clerk Terri Beasley
Records Clerk: Tammy Crosby
REGISTRAR: Diane Wright
LUNCHROOM MANAGER: Becky A. Cone
NURSE: Sabrina Civalier, RN
 
 
AREA ROOM ASSIGNMENT TEACHER-NAME
 
English
233  (Department Chair)
237 Cathy Powell
212 Elaine Collins-McGhashan
234  Sandy Evans
235 Corey Green
213 Christine Stripling
211  Joni Mock
 
Foreign Language
226  Brandon Jones
217 Joy Haaf
 
 
Math
306 Steve Jarrell
307 Maria Oliver (Department Chair)
308 Gillian McGalliard
338 Paula Kitchings
337 Diana Johnson
336 Elizabeth Garvin
304 Randy Lee
303 Beth Roundtree
339 Katelyn Toole
 
 
Science
329 Jolie Britt (Department Chair)
327 Danielle Hibbs-Heiser
317 Jason Cave
314 Ginnie Sherrod
312 Toni Canady
326 Robin Norton
315 Laurie Pitts
 
Child Care

114 Charity Masters

Pre-K Teacher
318 & 322 Stacey Cowart
Pre-K Parapro
Amy Mock
318 & 322
 
Audio-Video Technology
572 Renee Rogers
 
Intro to Digital Tech
204 Raushanah LeGree
 
Healthcare Science Technology
112 Sharon Pye  
Work Based Learning
202 Michael Powell (Department Chair)
Business
108 Brent Osborne
Agriculture Education
102/103 Riley Thompson
107/111 Joseph Jones
104 Lewis Bailey CTAE, Credit Recovery

 
Auto Tech
113 Logan Jones
JROTC 426/427
Jeffrey Odegaard
Hector Vazquez
Social Studies
224 Ashleigh Wright
223 Colin Brister
218 Keith Corbin
219 Ali Mokdad
220 Stephanie lane
221 Kirstie Harsha
225 Matt
Kuykendal
 
 
P.E./Health
Gym Aimee Civalier, (Department Chair)
Gym Brandon Peterson
Gym Jason Anthony
GYM Jared Zito
 
Special Education
 Stephanie Mireles (Department Chair)
Tara Cave, SpEd Para
Jacob Seamans, SpEd Para
205 Conner Rickett, Dedicated SpEd Para
238 Karla Anderson/Sandy Bazemore
304 Randy Lee
303
222 Emily Wildes
302 Paula Miller
208 Bonnie Deal
239 
238 Sandy Bazemore (Parapro)
208 Paulette Muns (Parapro)
209 Racheal Bazemore

 
 
Credit Recovery/Virtual High School
106  Jo Burroughs
104 Lewis Bailey
 
Band/Chorus
420 - Band Matt Olsen
413 - Chorus Brent Whitaker
425 - Art Brantley Burns
409 - Drama Joni Mock
 
Media Specialist
Media Center  Ellen Scripture
Technology Liaison
Media Center  Judy Mincey
 
ISS Coordinator
210  Jennifer Youmans
 
Lunchroom  Becky A. Cone (Manager)
Lunchroom Kimberly Robinson, Cashier
Lunchroom  Brandy Napier, Cook
Lunchroom  Casey Hart, Cook
 
 
Custodial Staff
Custodial Will Smith
Custodial Dorothy Hamilton
Custodial Darlene Huggins
Custodial Willie M. Kirkland
Custodial  Nora Crawford